26” versus 29”

26” versus 29”

Horské kolo DHS Matrix 2645Kromě typu konstrukce se horská kola rozdělují také podle průměru kola. Nejčastěji se na trhu setkáte s 26 palcovými koly, ale v poslední době se do popředí dostávají také 29 palcová kola.

Klasickým typem horských kol jsou tzv. 26”, která mají průměr kola 26 palců. Výborně se hodí pro jízdu nejen na zpevněném povrchu, jako je například silnice nebo cyklostezky, ale také se s ním můžete vydat do více náročného terénu.

Kvůli stále rostoucím požadavkům na pohodlnější a rychlejší jízdu na horském kole byl sortiment těchto kol s klasickým průměrem kola 26 palců rozšířen o novou kategorii. Jedná se o horská kola, u kterých došlo ke zvětšení průměru kola, a to na 29 palců. Mezi prvními výrobci, kteří se začali výrobou těchto kol zabývat, byla i firma Specialized.

Pánské kolo Galaxy Skylab s průměrem kol 29 palcůPokud jde o rozdíly mezi 29” a 26”, ty samozřejmě nespočívají pouze ve velikosti, ale hlavně v jízdních vlastnostech. K největším výhodám 29” patří jednoznačně větší stabilita kola, zvýšená adheze, neboli přilnavost při výjezdech, brzdění i v zatáčkách, dále lepší prostupnost terénem, takže daleko snáz se s ním překonávají překážky, také je rychlejší na zpevněných cestách a v neposlední řadě poskytuje jezdci více pohodlí, protože dokáže lépe tlumit následky nerovností.

Horské, 29 palcové kolo, má ale také své nedostatky, a to především ve své velikosti. Na rozdíl od 26” je totiž o něco větší, delší, s čímž souvisí i horší ovladatelnost, především v náročném terénu. Dalšími nevýhodami jsou poměrně těžší rozjezd a omezená nabídka velikostí.

A aby toho nebylo málo, na trhu horských kol se jako novinka začala objevovat kola s průměrem 27,5 palce. Jde vlastně o takový kompromis mezi 26″ a 29″. Například na rozdíl od 26″ dovedou lépe překonávat nerovnosti na cestě a jsou také více obratné než 29″. K výborným vlastnostem kol s 27,5 palci patří například rychlá akcelerace, snadná ovladatelnost a pohodlná jízda.

O webu

Na našich webových stránkách najdete všechny potřebné informace týkající se horských kol. Kromě základního popisu tohoto nejoblíbenějšího typu kol se zde dočtete také to, do jakých kategorií se horská kola dělí, jaký je rozdíl mezi klasickými a nejnovějšími typy kol, jaké příslušenství si můžete ke kolu přikoupit a jaké oblečení je pro jízdu na kole nejvhodnější. Poradíme vám i s výběrem horského kola.