Kategorie horských kol

Kategorie horských kol

Horské koloHorská kola se dají rozdělit podle různých kritérií. Nejčastěji se ale rozlišují podle typu konstrukce, a to do sedmi hlavních kategorií, které se od sebe odlišují především zdvihy odpružení.

První kategorií jsou horská kola cross country, určená především pro ty, co mají rádi sportovní i rekreační jízdy a nestarají se tolik o pohodlí. Nehodí se ale do obzvlášť náročného terénu. Jedná se o kolo, které má pevný rám a odpruženou vidlici se zdvihem 80 – 100 mm a největší důraz se u nich klade na rychlost a efektivitu. Další typem horských kol jsou tzv. trail nebo také all mountain, které se hodí pro každodenní ježdění například do práce, za příbuznými či za nákupy. S tímto kolem ale samozřejmě můžete vyrazit také do méně náročného terénu. Zdvihy odpružení se pohybují okolo 100 – 140 mm.

Horské kolo Yeti 575Velmi oblíbené jsou horské kola enduro, které jsou celoodpružené se zdvihy 140 – 170 mm. Tyto kola se už hodí do náročnějších terénů. Horská kola downhill jsou určené jedině pro sjezd, do kopce byste s nimi nevyjeli. Zdvihy odpružení se u těchto kol pohybují od 190 – 203 mm. Jejich silnou stránkou je především to, že jsou stabilní a velmi dobře ovladatelné.

Výborným horským kolem je tzv. trial, které je bez odpružení. Jedná se o horské kolo, které bez problému zvládne nejen strmé sjezdy, ale také obtížné výjezdy a cestu po mnohdy dost poničených stezkách.

Pokud se rádi projíždíte náročným terénem, budete potřebovat kolo, které se vyznačuje velkou odolností a perfektní ovladatelností. Takovým typem horského kola je freeride, jehož zdvihy odpružení se pohybují od 150-200mm. V neposlední řadě existují tzv. dirt-jump horská kola, která mají zdvihy odpružení od 0 až po 100mm. Tento typ kol je speciálně určený pro skokanské disciplíny, takže je pro ně typické, že jsou malá, obratná a odolávají i velmi tvrdým dopadům na zem.

O webu

Na našich webových stránkách najdete všechny potřebné informace týkající se horských kol. Kromě základního popisu tohoto nejoblíbenějšího typu kol se zde dočtete také to, do jakých kategorií se horská kola dělí, jaký je rozdíl mezi klasickými a nejnovějšími typy kol, jaké příslušenství si můžete ke kolu přikoupit a jaké oblečení je pro jízdu na kole nejvhodnější. Poradíme vám i s výběrem horského kola.